שבת חתן בר מצווה

שבת חתן בר מצווה היא אחת השבתות החשובות ביותר לנער החוגג בר מצווה.

ההתלבטויות לגבי איך מארגנים שבת חתן את מי להזמין, כמה אנשים להזמין, היכן לחגוג וכמה להשקיע באירוע הזה רבות ומוכרות. כמו בשבת חתן, אפשר להחליט על אירוע גדול הכולל לינה והזמנה של משפחה מורחבת וחברים גם ללינה של השבת כולה, או על אירוע מצומצם יותר ולהסתפק בחגיגה מסורתית בבית הכנסת וארוחה חגיגית ויפה לאחר מכן בבית או במסעדה. 

ניתן לחגוג שבת חתן בר מצווה כאמור בבית מלון או באולם אירועים גדול, אבל יש בהחלט כאלה המעדיפים משהו אינטימי בבית כדי לחסוך בעלויות וגם בהתעסקות שבארגון אירוע גדול יותר.

לא חשוב מה תחליטו לעשות, דבר אחד אל תשכחו - להתחשב בילד החוגג בר מצווה וברצונותיו. לא תמיד מה שההורים רוצים עומד בקנה אחד עם רצון הילד, ואסור לשכוח שהאירוע אמור להיות עבור הילד ולא עבור הוריו.

יש אין סוף מקומות ודרכים לחגוג שבת חתן בר מצווה והבחירה תלויה בתוכנית הכללית של החגיגה. האם היא כוללת עלייה לתורה או לא, האם גילאי המוזמנים מגוונים ולמי צריך לתת פתרון מבחינת לוח הזמנים של האירועים והאוכל למשל ועוד.

יש משפחות המארגנות את שבת חתן בר מצווה באולם קטן בתוך בית הכנסת (ברבים מבתי הכנסת כיום יש אולמות בדיוק לאירוח אירועים מהסוג הזה). אחרות מעדיפות להזמין את האורחים אחרי העלייה לתורה הביתה לארוחה חגיגית – אבל זה כמובן יותר מסובך ולא מתאים לכולם. תמיד קיים גם הפתרון של סגירת מסעדה לצורך הארוחה החגיגית אחרי האירועים בבית הכנסת – כל אחד בוחר על פי רצונותיו, מספר המוזמנים ובעיקר, התקציב העומד לרשותו.

שבת חתן בר מצווה "מסורתית"

ואם אתם בכל זאת מתעקשים לדעת מה נהוג לעשות בשבת חתן בר מצווה "מסורתית" הנה:

בערב שבת: ארוחת ערב, שירה, דרשת בר המצווה של חתן השמחה ואחריה ברכת המזון.
שינה בבית מלון או בבית. בשבת בבוקר פותחים עם תפילה, ארוחה קלה של בוקר, שירה, דרשה ושוב שירה ולעיתים גם ריקודים, ארוחת צהריים גדולה וחגיגית וברכת המזון ותפילת ערבית לסיום.

את ארגון שבת חתן בר מצווה כדאי בכל מקרה להתחיל מספיק מוקדם (כמה חודשים טובים לפני האירוע) כדי לא להיכנס ללחצים מיותרים.