עוד על שבת כלה:

אתרים מומלצים:

שבת כלה

ביהדות הדתית, שבת כלה היא השבת שלפני החתונה, שבה נהוג שחברותיה של הכלה חוגגות עמה בדרך כלל בביתה חגיגה משותפת לקראת נישואיה הקרבים.
הכלה לפני חתונתה אינה משתתפת באירוע לכבוד בעלה לעתיד הידוע בשם שבת חתן, בגלל האיסור הקיים בקרבהציבור הדתי להפגיש בין החתן לכלה תקופה מסוימת לפני חתונתם.
בניגוד לכלה עצמה, למשפחת הכלה נותרת הרשות והזכות להשתתף בשבת החתן במידה והם בוחרים בכך, מה שגורם לכלה עצמה בדרך כלל להישאר לבד בביתה בשבת זו.
כפיצוי, מצאו בעולם הדתי פתרון חלופי ונתנו לו את הכינוי שבת כלה. זהו אירוע מקביל שנערך לכבוד או על ידי הכלה, בדרך כלל בביתה ואליו מגיעות כל חברותיה הטובות (סוג של מסיבת רווקות) לחגוג את נישואיה הקרבים. למנהג חתן הכלה אין מקורות בהלכה והוא חדש יחסית והפך למקובל רק בכמה עשרות השנים האחרונות. 
מכיוון שבעדות המזרח שבת החתן מתקיימת בשבת שאחרי החתונה, בעיה זו של בדידות הכלה בשבת שלפני החתונה לא קיימת כלל. יחד עם זאת, הדבר לא מונע מחלק גדול מהכלות לבחור בכל מקרה לערוך חגיגת שבת כלה גדולה ושמחה עבור עצמן וחברותיהן.    
שבת הכלה מאופיינת לעיתים בסוג של התפרקות לפני הנישואין, כמו במסיבת רווקות בעולם החילוני ולכן יש בחוגים הדתיים הנוקשים יותר כאלה המגנים את המנהג הזה ומנסים להתנער ממנהג זה הפסול בעיניהם.

בכדי שאירוע שבת כלה ייחשב למקובל ומכובד, מטרתו אמורה להיות ישיבה יחד של חברות הכלה עמה למטרת לימוד תורה, השתתפות בשיעורי קדושה וביקור משותף בבית הכנסת בזמן התפילות. דווקא הבקשה של הכלה מבני משפחתה "לפנות" את הבית ולהשאירו ריק עבורה ועבור חברותיה, לא נחשב לדרך המקובלת לחגוג שבת כלה כהלכתה והיא המעוררת לעיתים מחלוקת רבה בין החוגים השונים ביהדות הדתית.