שבת חתן - איך לחגוג ולמה בכלל לחגוג?

שבת חתן זה מנהג מקובל מאד ורבים מהחתנים, דתיים וחילוניים, לא מוותרים עליו.
ציבור החתנים מתחלק, כמו רוב הדברים, לשלוש: אלו שעבורם מדובר באירוע חובה, אלו שמתלבטים אם לחגוג אותו או לוותר עליו ואלו שבכלל לא מעלים על דעתם לחגוג שבת חתן.
למי שמתלבט, לזוגות בהם המסורת של חגיגת שבת חתן מקובלת רק אצל אחד הצדדים, לזוגות שחוששים שמדובר בטרחה ובעול כספי מיותר ולכל מי שיש סימני שאלה  - מיועד האתר הזה.

אנו ממליצים על חגיגת שבת חתן ולא רק בגלל הפן הדתי או המסורתי, אלא גם מטעמים אחרים: ראשית, אנחנו בעד שמחות. גם אם כרגע זה נראה כמו "תיק", עדין מדובר באירוע מהנה שבודאי ייזכר ככזה בפרספקטיבה של זמן. שנית, להבדיל מחתונה מדובר באירוע אינטימי יותר, בו מוזמנים רק קרובים ובו יש הזדמנות נוחה ונינוחה יותר להכרות וגיבוש המשפחות.

אם כבר צלחתם את ארגון החתונה, שהיא בהחלט משימה מסובכת, ארגון שבת חתן יראה לכם כמשימה לא קשה כלל וכלל, במידה ותעשו את הכול בצורה מסודרת ונכון.

נסו להכניס "פלפל" לאירוע. אתם לא רוצים "חתונה ב'" שבוע אחרי או לפני (תלוי לאיזה עדה אתם משתייכים), אלא אירוע שתהיה בו משמעות נוספת מעבר לאוכל, מוזיקה ונאומים בלבד. נסו לצקת תוכן ייחודי ומעניין לשבת חתן שלכם שישאיר אצלכם ואצל המשפחה והאורחים זיכרון לתמיד.

נסו לשתף את המשפחה הקרובה בתכנון. כל אחד יכול לתרום את חלקו וכדאי להפוך את האירוע למפעל משפחתי שייחרט בזיכרון של כולם.

אל תוותרו על הטקסים המקובלים כמו העלייה לתורה, קריאה בתורה וכ"ו. אלה עדיין מהווים את הליבה של האירוע שאמור להיות קודם כל טקס דתי – גם אם אתם בדרך כלל חילוניים חסרי תקנה...    

שבת חתן - את מי להזמין

אחת השאלות הקשות, שוב, בגלל הסמיכות לחתונה, היא את מי מזמינים. התשובה כמובן טמונה בחשיבות שיש לאירוע בעיניכם. אם אתם מתכננים משהו גדול אפילו בבית הארחה או בבית מלון, תצטרכו לדאוג בעיקר אם יש לכם מוזמנים שומרי שבת. אם המלון למשל מחוץ לעיר ויש בין המוזמנים שומרי שבת תצטרכו לדאוג להם לסידורי לינה.
מי שמעוניין באירוע מצומצם יותר, יכול תמיד לבחור באופציה להזמין משפחה קרובה לאירוע כולו מהבוקר ועד צאת השבת, כולל לטקסים הדתיים, ואת המוזמנים האחרים רק לארוחת צהריים.

לעיתים שבת החתן אחרי החלק המתקיים בבית הכנסת מתקיים בבית החתן עצמו, אבל זה בהחלט לא הכרחי. הכול תלוי במשפחה עצמה ורצונותיה, במקום הפיזי העומד לרשותם בבית ובראש ובראשונה גם בתקציב. בחרו מה עובד עבורכם הכי טוב ולכו על זה.

אז מה נשאר?

האוכל כמובן.

היום כמעט כל משפחה בוחרת, במידה רבה של צדק, להזמין קייטרינג לשבת חתן. העובדה שהאירוע מתקיים בשבת, מהווה כמובן בעיה גדולה בעיקר לציבור הדתי, אבל גם לחילונים שבינינו תרד אבן גדולה מהלב אם לא נצטרך להתעסק באוכל, בכמויות נכונות, בחימום אוכל ובהתחשבות בדיאטה או בצמחונות של אורח זה או אחר. מסרו את המשימה לחברת קייטרינג מקצועית. זה עולה – אבל זה בהחלט שווה.

שיהיה במזל טוב!